www.PowerboatRacing.de
Results

Berlin-Grünau 2003

10th ADAC/MSG Powerboat Race Berlin-Grünau 12th/13th July 2003
Official Total Result
F-1000, F-R1000, F-ADAC, S550, DMYV-T550, T550

EC Run Formula 1000

Pos. Boat N Name Nation Heat 1
Points
Heat 2
Points
Heat 3
Points
Heat 4
Points
Total
Points
1 93 Carella, Alex ITA 400 400 300 400 1200
2 46 Novi, Samuele ITA 169 300 400 300 1000
3 27 Ghiraldi, Daniele ITA 300 225   225 750
4 7 Ebeling, Dirk GER 95 127 225 169 521
5 71 Delphin, Roberto ITA   169 169 95 433
6 97 Stringhini, Maurizio ITA 225     127 352
7 21 Ladie, Mario ITA 71   127 71 269
8 11 Maier, Stephan GER 53 95 95 53 243
9 70 Zimmermann, Erwin AUT 127       127
  4 Steudel, Ronny GER         0
  95 Göbel, Stephan GER         0
  Deleted Heat  
fastest lap: 27, Ghiraldi, Daniele 57,07 / 100,928 km/h
top

Class Formula-R1000
Pos. Boat N Name Heat 1
Points
Heat 2
Points
Heat 3
Points
Total
Points
1 3 Katzorke, Lars 300 225 400 925
2 10 Gerbert, Reinhard 400 400   800
3 6 Schulze, Andreas 169 300 300 769
4 2 Majewski, Bernd (AUT) 225 169 225 619
5 14 Kaschube, Udo 127 127 127 381
6 21 Rösler, Helmut 71   169 240
7 32 Barth, Andreas 53 53 95 201
8 8 Woelk, Ingo   95 71 166
9 7 Mehnert, Bernd   71 53 124
10 20 Heibuch, Peter 95     95
  65 Lodahl, Andreas       0
  39 Urban, Sven-Olaf       0
fastest lap: 10, Gerbert, Reinhard 1:00,38 / 95,395 km/h
top

Class Formula-ADAC
Pos. Boat N Name Town Heat 1
Points
Heat 2
Points
Heat 3
Points
Total
Points
1 14 Kalsow, Fabian Neustadt/Holst. 400 400 400 1200
2 3 Heibuch, Susan Neu Zittau 300 300 127 727
3 4 Eckerle, Jochen Beilngries 169 95 300 564
4 6 Bauß, Steffen   22 225 169 416
5 12 Brettschneider, Uwe Berlin 225 169   394
6 18 Hund, Christina Oberkirch-Stadelh. 71 53 225 349
7 13 König, Yvonne Dresden 127 127 95 349
8 17 Epstein, Ingmar Riedstadt 95 71 71 237
9 5 Schuft, Simone Frankfurt 53 40 53 146
10 19 Gruber, Maria Bad Camberg 40 30 40 110
8 16 Wester, Michael Düsseldorf 30   30 60
fastest lap: 18, Hund, Christina, 1:15,68 / 76,109 km/h
top

Class S-550
Pos. Boat N Name Nation Heat 1
Points
Heat 2
Points
Heat 3
Points
Total
Points
1 55 Rybarczyk, Lechoslaw POL 95 400 400 895
2 15 Weigelt, Ulrich GER 400 225 169 794
3 70 Mordal, Tomasz POL 300 169 225 694
4 65 Ciolek, Lukasz POL 71 300 300 671
5 7 Weigelt, Thomas GER 169 95 127 391
6 8 Stangenberg, Torsten GER 225 127   352
7 11 Schmohl, Peter GER 53 53 95 201
8 9 Gehrmann, Manuela GER 127 71   198
fastest lap: 55, Rybarczyk, Lechoslaw, 1:10,30 / 81,934 km/h
top

Class DMYV-T550 (national)
Pos. Boat N Name Heat 1
Points
Heat 2
Points
Heat 3
Points
Total
Points
1 54 Friedrich, Anja 400 400 400 1200
2 8 Wende, Thiemo 300 300 300 900
3 5 Land, Dominik 225 225 225 675
4 15 Probst, Stefan 127 169 169 465
5 66 Letzel, Mandy 169 127 127 423
fastest lap: 54, Friedrich, Anja, 1:27,30 / 65,979 km/h
top

Class T550 (international)
Pos. Boat N Name Nation Heat 1
Points
Heat 2
Points
Heat 3
Points
Total
Points
1 30 Gembiak, Michal POL 400 400 400 1200
2 31 Gembiak, Marcin POL 300 300 300 900
3 80 Gähler, Annika GER 225 225 225 675
4 99 Fiebig, Julia GER 169 169 169 507
5 40 Ritzmann, Hans GER 127 127 127 381
  23 Kreft, Volker GER       0
fastest lap: 30, Gembiak, Michal, 1:21,28 / 70,866 km/h

back      top      Home