www.PowerboatRacing.de
Results

Dessau 2004

41st International Powerboat Race Dessau - 12/13 June 2004
Official Total Result
F-R1000, OSY400, DMYV-T550, O250/O350, O500/F1000/S550

1st round European Championship class Formula R1000

Pos. Boat N Name Nation Heat 1
Points
Heat 2
Points
Heat 3
Points
Heat 4
Points
Total
Points
1* 10 Gerbert, Reinhard GER 400 300 400 DNF 1100
2* 3 Katzorke, Lars GER 300 400 300 400 1100
3 14 Kaschube, Udo GER 127 169 225 300 694
4 12 Noone, Jim GBR 169 225     394
5 20 Heibuch, Peter GER 95 53 169 127 391
6 8 Woelk, Ingo GER 71 127   169 367
7 32 Barth, Andreas GER 53 95 95 95 285
8 65 Lodahl, Andreas GER 0 71 127 71 269
9 6 Schulze, Andreas GER 225 DNF DNF   225
10 7 Mehnert, Bernd GER 0 DNF DNF 225 225
11 50 Bambiers, Kaspars LAT 0 DNF DNF 53 53
  77 Millers, Lotars LAT 0       0
  Streichlauf  
Boat N 10 - 1:01,57     Boat N 3 - 1:01,99
top

World Cup class OSY-400
Pos. Boat N Name Nation Heat 1
Points
Heat 2
Points
Heat 3
Points
Heat 4
Points
Total
Points
1 11 Lucas, Oliver AUT 400 400 400   1200
2 36 Knape, Knut GER 300 300 300 225 900
3 80 Gähler, Annika GER 169 225 225 400 850
4 41 Cesnys, Tomas LTU 225 169 DNF 300 694
5 81 Koschinski, Candy GER 95 95 169 127 391
6 90 Goerdts, Erwin GER 40 71 127 71 269
7 73 Ticska, Elizabet GER 127 127     254
8 6 Stieler, Christian GER 71 DNF DSQ 169 240
9 23 Larsen, Mirco GER 53 53 DNF 95 201
10 33 Graeff, Johannes GER 30 40 95 53 188
  51 Petrowskis, Peteris LAT         0
  Streichlauf  
top

class DMYV-T550
Pos. Boat N Name Heat 1
Points
Heat 2
Points
Heat 3
Points
Total
Points
1 8 Wende, Thiemo Dessau 400 400 400 1200
2 15 Probst, Stefan Dresden 225 169 300 694
3 88 Steudel, Daniel Dresden 169 225 225 619
4 19 Noack, Andreas Berlin 127 300 169 596
5 66 Letzel, Mandy Heilbronn 300 DSQ   300
6 40 Florreich, Marc Wiesbaden 71 127 95 293
7 79 Köstner, Julia Düsseldorf 95 DSQ 127 222
top

class O-250 / O-350
Pos. Boat N Name Nation Heat 1
Points
Heat 2
Points
Heat 3
Points
Total
Points
class O-250
1 57 Gassan, Torsten GER 300 400 DNF 700
2 14 Hepner, Ingo GER 225 DNF 400 625
3 9 Behncke, René GER 169 300   469
4 15 Otto, Andreas AUT   400 DNF 400
  22 Kott, Dirk GER DSQ DNF   0
  40 Pfennig, Frank GER DNF DNF DNF 0
  36 Knape, Knut GER       0
class O-350
1 4 Halle, Mirko GER 400 300 300 1000
2 2 Gleinert, Jörg GER DSQ 400 400 800
  18 Schnaider, Roman GER DNF     0
top

class O-500 / Formula 1000 / S-550
Pos. Boat N Name Heat 1
Points
Heat 2
Points
Heat 3
Points
Total
Points
class S-550
1 15 Weigelt, Thomas Berlin 400 400 400 1200
2 9 Gehrmann, Manuela Pausin 225 300 300 825
3 8 Stangenberg, Torsten Hamburg 300 225 225 750
class Formula 1000
  4 Steudel, Ronny Dresden DNF DNF   0
class O-500
1 84 Koschinski, Candy Bienenbüttel DNF 400 400 800
  20 Rochel, Ulrich Berlin DNF DNS   0

back      top      home